آمادگی جسمانی - سنگ نوردی
 
هنر زنده ماندن در شرایط سخت جلد 1
 
هنر زنده ماندن در شرايط سخت2
 
هنر زنده ماندن در شرايط سخت3
 
هنر زنده ماندن در شرايط سخت4
 
هنر زنده ماندن در شرايط سخت5
 
مبلغ كتابها 32 هزار تومان
 

هنر زنده ماندن در شرايط سخت DVD

مبلغ دی وی دی 15 هزار تومان

اکوسیستم کوهستان و راه های حفاظت از آن

کوه ها چه نقشی در زندگی انسان دارند؟

ما همه فرزندان کوهستانیم چه در ساحل دریا، چه کیلومتر ها دور از کوهستان و چه در مناطق کوه پایه ای زندگی کنیم ؟ زیرا
80 درصد آب شیرین جهان از کوه ها تأمین می شود.
50 درصد مردم جهان از نظر آبی به آبخیز های کوهستان چشم دوخته اند.
28 درصد جنگل های جهان در مناطق کوهستانی قرار دارند.
- 1/5 سطح سیمای زمین را کوه ها تشکیل می دهند.
- 1/10 جمعیت جهان در مناطق کوهستانی ساکن اند.
- 1/3 مردم جهان از نظر جنبه های گوناگون ( مانند : غله ، معدن ، چوب وبرق) به کوه ها وابسته اند .
کوه ها تأمین کننده حیات دشت ها هستند.
مانند سدی در مقابل جریانات هوا قرار گرفته موجب تغییرات دما گردیده و موجبات بارندگی در ارتفاعات را فراهم می آورند.
آخرین پناهگاه حیات وحش پرندگان مختلف می باشد.
محل رویش گونه های مختلف گیاهان به خصوص گیاهان دارویی است.
مرکز نشأت گرفتن تمدن ها و فرهنگ های گوناگون به حساب می آیند.
با این حساب می توانیم بگوییم وظیفه کوهنورد در مقابل کوهستان بسیارسنگین است پس ما باید در حفاظت از محیط های کوهستانی بیشتر از افراد غیر کوهنورد بکوشیم . اما چگونه؟
نخست باید اکوسیستم کوهستان را بشناسیم و سپس راه های حفاظت از آنرا پیدا کنیم .

اکو سیستم چیست؟

اکو سیستم که مترادف آن زیست بوم می باشد عبارت است از مجموعه تشکیل دهنده عوامل موجود در یک محیط که در کنار هم قرار گرفته و وضعیت خاصی را به وجود می آورند، اطلاق می گردد. این عوامل ممکن است انسان- سایر موجودات زنده آب و هوا ، خاک ، سنگ و پوشش گیاهی باشد.
اکوسیستم های مختلفی تعریف شده که عبارتند از اکوسیستم کوهستان ، جنگل ، کویر ، تالاب و ...
پس نتیجه می گیریم هر کدام از عوامل موجود در اکوسیستم کوهستان چقدر در اکوسیستم می تواند موثر باشد و متاسفانه اکثر تغییر از جانب انسان و آن هم نه در جهت بهبود اکو سیستم بلکه در تخریب آن انجام می گیرد.

چرا اکو سیستم کوهستان حساس ، آسیب پذیر و شکننده است؟

به دلیل شکل فیزیکی و اکولوژی مناطق آسیب پذیر محسوب می شوند وجود شیب ، قله ها ، دره ها و یال ها ، وضعیت پیچیده ای را در این محیط به وجود می آورد.
ترمیم پوشش گیاهی تخریب شده در شیب های تند مشکل و بعضا تقریبا غیر ممکن است.
گاها ممکن است با چند قدم پیشروی در کوهستان شاهد تغییرات آب و هوایی کاملا متفاوت باشیم.
با گرفتن صد متر ارتفاع گویی صد کیلومتر عرض جغرافیایی را طی کرده ایم و به طور متوسط یک درجه از دمای هوا کاسته می شود.
هر یک از جبهه های مختلف کوه به علت قرار گرفتن در وضعیت خاصی دارای آب وهوا ، پوشش گیاهی ، درجه حرارت ویژه می باشد . با جابجا کردن حتی یک سنگ اکوسیستم موجود در کوهستان به هم می ریزند. درارتفاعات عمر فصل رویشی کوتاه و فقط گیاهانی قادر به ادامه حیات هستند که از قدرت انطباق بالایی برخوردار باشند.
شرایط متغیر و متضاد آب و هوایی و تغییرات در ارتفاعات همگی باعث می شوند کوچکترین دخالت منجر به تخریب شدید این مناطق گردد.
به علت حضور شرایط سانحه خیزی و آسیب پذیری جوامع کوهستانی نیز به همان نسبت آسیب پذیرند.
تمام زیست بوم های کوهستانی مشابه نیستند اما همه آنها چه در جنگل های استوایی ، چه در سبزه زارهای کوه های آلپ و یا در امتداد جویبارهای ناشی از یخچال های طبیعی دو چیز را با هم مشترک دارند:
ارتفاع و گوناگونی تغییرات سریع در ارتفاع ، شیب تند یا ملایم و زاویه تابش خورشید تأثیر عجیب و نفوذی باور نکردنی روی دما ، باد ، رطوبت و ترکیب خاک در فواصل کم دارد . این تغییر پیچیده و ظریف مجموعه هایی از حیات را به وجود می آورند که در هیچ کجا جز در یک ارتفاع یعنی در یک رشته کوه مشخص یافت نمی شود.
در ارتفاعات بالا گیاهان و جانوران بومی ، ساز و کارهای ویژه ای برای بقا خود به وجود می آورند . برخی گل های وحشی کوه های آلپ برای مثال طوری خود را با شرایط اطراف وفق داده اند که در سایه یک صخره سنگ منفرد و مجزا ، زندگی می کنند.

اولین حرکت های جهانی حفاظت

در سال 1992 سازمان ملل در کنفرانسی که به کنفرانس زینی معروف شد در شهر ریودوژانیرو برزیل در بخش 13 دستور کار 2 ، توجه جهانیان را به آسیب پذیر بودن اکوسیستم کوهستان معطوف نمود این بخش به مدیریت محیط های کوهستانی و توسعه پایدار کوهستان ها اختصاص دارد و توصیه ها و دستور العمل هایی را به منظور حفاظت از این نواحی ارایه می نماید. همچنین در این بخش رسیدگی و توسعه اجتماعی – اقتصادی جوامع کوهستانی ضرورتی فوری و حیاتی تعریف شده است . بعد از کنفرانس ریو فعالیت ها و تلاش ها از طرف کشور ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی به منظور اعمال مدیریت صحیح در این محیط های با ارزش شدت گرفت یکی از این اقدامات تشکیل سازمانی به نام گردهمایی کوهستان می باشد این سازمان با ترتیب دادن نشت ها و کنفرانس هایی در کشور های مختلف در راستای مبادله اطلاعات بین کشور های کوهستانی جهان و حمایت از توسعه پایدار نواحی کوهستانی گام برداشته است.
مهم ترین اقدام گردهمایی کوهستان در سال های اخیر تشکیل اولین اجلاس جهانی کوهستان است که در خرداد 1379 در کشور فرانسه برگزار شد که به مسایل مرتبط با اکو سیستم های کوهستانی پرداخت .

کوه ها تأمین کننده آب شیرین جهان

می دانیم 3/4 سطح کره زمین را آب فراگرفته که از این مقدار آب موجود روی زمین فقط 3% قابل شرب می باشد و از این مقدار قابل شرب 2% به صورت کوه های یخی غیر قابل دسترسی فقط 1% آب قابل شرب و قابل دسترسی می باشد که به صورت چشمه ها و رود های جاری می باشد. درصد بیشتری از نزولات آسمانی در ارتفاعات می باشد که یا به صورت رود جاری می شود یا در کوه ذخیره می شود که ذخیره شدن یا به صورت نفوذ در داخل کوه می باشد یا به صورت یخچال ها و برف چال ها به مرور زمان ذوب شده و جاری گردید و موجب ادامه زندگی انسان و جانوران و گیاهان می شود .
به همین علت می باشد که کوه ها را برج های آب نام گذاری کرده اند . تلفات آب در کوهستان به علت دمای پایین تر کمتر است و مقدار بیشتری از بارندگی تبدیل به آب جاری می شود یا به زمین نفوذ می کند.
آب در کوهستان ها بلند از کیفیت بهتری برخوردار می باشد و به علت حرکت در شیب قدرت پالایش بیشتری دارد . آب رود ها به صورت طبیعی تصفیه شده و خطر آلودگی کمتری نسبت به آب های جاری در دشت ها دارد.

عوامل تخریب چیست؟

الف ) جاده سازی : با احداث جاده ای غیر اصولی در محیط کوهستانی حتی در ارتفاعات بسیار بلند بدون توجه به عوارض حاصله از آن با شدت انجام می شود . جاده سازی در کوهستان باید از اصول خاصی پیروی نماید در غیر اینصورت عوارضی از قبیل جا به جایی های سنگین اراضی به صورت لغزش و رانش را در پی خواهد داشت . حجم قابل توجه خاک برداری در شیب می تواند خسارات جبران ناپذیر فراوانی را به وجود آورد.
ب) چرای بی رویه – عدم تعادل دام و مرتع در سال های اخیر که تعداد دام به سه برابر حد استاندارد رسیده فشار بیش از حد را به مراتع کوهستانی به ویژه در ارتفاعات وارد می کند.
با توجه به کوتاه بودن دوره رشد گیاهان در ارتفاعات به خاطر سرمای زیاد چرای بی موقع توان رشد کافی را از گیاهان گرفته و فقر پوشش گیاهی را به جود می آورد و به تدریج پوشش به طرف تخریب پیش می رود.
ج) تخریب جنگل ها : تبدیل جنگل ها و مراتع کوهستانی به اراضی کشاورزی و مسکونی به دلیلی رشد سریع جمعیت از عوامل عمده تخریب جنگل ها می باشد ، با تراشیدن جنگل خاک با ارزش شسته شده و پوشش گیاهی از بین رفته و صخره ها نمایان شده امکان ترمیم طبیعت را از آن سلب می کنیم.
د) معادن: افرادی جهت کسب درآمد با بدست آوردن مجوز به هر طریق ممکن با تمام لوازم و تجهیزات پیشرفته وارد معرکه شده ضربه های جبران ناپذیری را به اکو سیستم وارد می کنند .
ه) گردشگری: رواج زندگی ماشینی در چند دهه اخیر مردم را به صورت گردشگر به محیط های کوهستانی فرا خوانده و هجوم بیش از حد آن ها به طبیعت کوهستان آسیب های فراوانی را می رساند از جمله :
1 - تخریب پوشش گیاهای به علت حرکت در خارج از مسیر های تعیین شده .
2 - به جا گذاشتن زباله های تخریب نشدنی که این امر می تواند چهره زیبای کوهستان را زشت نموده و هم آلودگی حاصل از تجزیه زباله ها ، محیط کوهستان را آلوده کرده و به تبع آن محیط های دشت و شهر نیز آلوده می شود . لازم است بدانیم بعضی از زباله ها برای تجزیه شدن زمان بسیار طولانی را نیاز دارد مثل شیشه که حدود یک میلیون سال ،آلومینیوم 1000 سال ، ظروف پلاستیک 150 سال و ظروف حلبی از قبیل ظرف تن ماهی و ظروف کنسرو 100 سال و بعضی زباله ها به علت اینکه مواد سمی و شیمیایی خطرناکی دارند مضر این مناطق بوده و هرگز نباید در مناطق کوهستانی رها شوند مثل باطری های فرسوده.
3 - بازگشت از مسیرهای شن اسکی که به فرسایش سریع کوه کمک می کند.
4 - ساخت دکه و رستوران در ارتفاعات که به علت حضور گردشگران و نبود متولی این مناطق هر روز شاهد ازدیاد قارچ مانند این اماکن می شویم که بیشترین ضربه را به این محیط ها وارد می کند.
5 - استفاده از گون و شاخه درختان برای پختن غذا و دم کردن چایی از عوامل مهم تخریب محیط های کوهستانی محسوب می شون.

وظیفه کوهنوردان چیست؟

آگهی دادن به سایر کوهنوردان و کسانیکه به عنوان گردشگر به مناطق کوهستانی می آیند و هیچ گونه اطلاعاتی از این محیط ها ندارند و اصولا اهمیت کوه ها را نمی دانند و مطلع ساختن همه از اینکه کوه ها چه نقشی در زندگی انسان دارند.

.
آموزش آمادگی جسمانی
دفاع شخصی
آموزش سنگ نوردی
   
 
 
©تهیه شده توسط شرکت شکوه دنیای زاگرس